İSG Ortam Ölçümlerinde Nokta Belirlenmesi

Ağustos 29,2017

İSG Ortam Ölçümlerinde Nokta Belirlenmesi

Birçok firmanın ve İSG Uzmanının en büyük sorunudur, hangi noktalardan ölçüm alınması gerektiği. Firmamız, bu nokta tespitlerini ücretsiz olarak yapıyor. Aşağıda da kendi tespitlerinizi yapmak isterseniz, izlemeniz gereken yollar kısaca;

Ortam Gürültüsü ölçümü, ortamda bulunan cihazların ses seviyesinin ölçülmesidir. Burda gürültü çıkaran ve kullanılan her cihaz / sesten rahatsız olan ofisler birer ölçüm noktasıdır. Sonuç olarak maruziyet sınır değerleri ile kıyaslama verilmez. 

Kişisel Gürültü Maruziyeti; Bir kişinin yaptığı işlerin toplamında, 1 gün boyunca maruz kaldığı gürültünün hesaplanmasıdır. Farklı tip çalışma gruplarından 1 er kişi seçilip nokta sayısı belirlenir. 3 tipi vardır, yapılan işe göre buna işinde uzman ölçüm personellerinin karar vermesi gerekir.

Termal Konfor ölçümleri, çalışanların çalışma ortam hava koşullarından rahatsızlık derecesini verir. Birbirinden izole her ortam, bir termal konfor ölçüm noktasıdır.

Aydınlatma ölçümleri, işyerinde çalışılan tezgah, cihaz, ekranlı cihazlar ve yürüme yollarının aydınlatma seviyesini ölçmek içindir. Her çalışma alanı birer ölçüm noktasıdır. Kullanılan her masa, çalıştırılan her cihaz, ana yürüme yolları ve bilgisayarlar birer ölçüm noktasıdır.

Titreşim Ölçümleri, Titreşim yayan her cihaz için bu ölçüm yapılmalıdır. 2 bölümde incelenir. Forklift veya pres gibi yerden vuran titreşimler için tüm vücut, matkap veya el testeresi gibi elin titreşime maruz kaldığı durumlarda ise el-kol titreşim ölçümü alınmalıdır.

Anlık Gaz VOC Ölçümü, VOC’nin bir alternatifi olarak yapılan bir ölçümdür. Organik gazlardan ziyade ortamdaki bütün gazları tespit edebilir. VOC’nin aksine bir ortam ölçümüdür, hassasiyeti daha düşüktür. 

Toz Ölçümleri, Eğer işyerinde tozlu bir ortam varsa, bu ölçüm yapılmalıdır. Mesela, kesim atölyesinde çıkan kumaş tozları, boya atölyesinde çıkan boya tozları ölçülmelidir. Bu tip işlemler için solunabilir toz ölçümü daha çok tercih edilir.