Manyetik Partikül NDT Muayenesi

Manyetik Partikül NDT Muayenesi

Tahribatsız muayene; malzemelerin fiziki yapısını ve kullanılabilirliğini bozmadan içyapısında ve yüzeyinde bulunan süreksizliklerin tespit edilmesidir. Tahribatsız muayene yöntemleri ile malzemelerde imalat esnasında veya belli bir süre kullandıktan sonra olusabilecek çatlaklar, döküm ve kaynak islemleri sonucu içyapıda veya yüzeyde olusan gözenekler, korozyon nedenli kesit azalması vb. hataların tespiti gerçeklestirilebilir. Bu islemlerde, malzemelerden herhangi bir numune alma ihtiyacı yoktur. Testler doğrudan is parçası üzerinde yapılabilir. Uygulanacak yöntem, incelenen malzemenin cinsine ve aranan hata türüne göre belirlenir. Tahribatsız muayene yöntemleri su sekilde sıralanabilir: • Göz ile Muayene Yöntemi • Sıvı Penetrant Yöntemi • Manyetik Partikül Yöntemi • Ultrasonik Muayene Yöntemi • Girdap Akımları (Eddy Current) Yöntemi • Radyografi Yöntemi

Manyetik partikül yöntemi, ferromanyetik (mıknatıslanabilen) malzemelerdeki yüzey ve yüzeyin hemen altındaki hataların belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan tahribatsız muayene yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemde ilk olarak test edilecek parçanın yüzeyinin kimyasal olarak temizlenip yağ, kir vb. yabancı maddelerden arındırılması gerekir.

Temizlenen test parçası kelepçe (Hand-yoke) adı verilen cihaz ile manyetize edilir. Demir oksit parçacıkları içeren süspansiyon malzeme üzerinde akım uygulanan test bölgesine püskürtülür. Bu parçacıklar kaçak manyetik alan tarafından çekilir ve hatanın tam üzerinde kümelenir. Bu kümenin görüntüsü kullanılan süspansiyonun türüne göre görünür ısık veya UV ısık altında gözle tespit edilebilir. Muayene islemi bittikten sonra parçadaki manyetikliğin kaldırılması gerekmektedir.

 

NDT HİZMETİ VERDİĞİMİZ SEKTÖRLER

·         ENERJİ SANTRALLERİ

·         RAFİNERİLER

·         PETRO KİMYA TESİSLERİ

·         ÇİMENTO FABRİKALARI

·         BORU HATLARI

·         KÖPRÜLER

·         ÇELİK KONSTÜKSİYONLAR

·         GAZ DOLUM TESİSLERİ