Ortam Gürültü Ölçümleri (Çevresel Gürültü Ölçümleri)

Ortam Gürültü Ölçümleri (Çevresel Gürültü Ölçümleri)

Etik Çevre ve İş Hijyeni Laboratuvarı, TS EN ISO/IEC 17025 konusunda akredite bir iş hijyeni laboratuvarıdır. Yaptığımız İSG ölçümleri, aşağıda detaylıca açıklanmıştır.

Ortam Gürültü (Çevresel Gürültü) ölçümleri, çalışma ortamında bulunan rahatsız edici seslerin, dBA cinsinden belirlenmesi için yapılan bir tür gürültü ölçümüdür. Bu ölçümdeki amaç, firmanın gürültü bölümlerinden firma sahibi ve İSG uzmanının bilgisi olması ve önlemlerini bu yönde almalarıdır.

Firma içerisinde bulunan her gürültü çıkartan cihaz/çalışma için bu ölçümün alınması gerekmektedir. İş yerlerinde işçilerin maruz kaldığı gürültüler işitme kaybına yol açabilmekte, hatta sağırlığa bile sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak insanı rahatsız eden gürültüyü ölçüp analiz edip bu seviyeyi belirlenen düzeyin aşağısına çekmek insan sağlığı açısından gereklidir. Ayrıca "gürültü ölçümü" ile yasalara uygun davranmak adına çevreden gelen şikayetleri en aza indirilmesi beklenmektedir.

Etik Çevre ve İş Hijyeni Laboratuvarı, bu ölçümü TS 9315 ISO 1996-1 ve TS ISO 1996-2 standartlarına göre, uzman personeli ile yapmaktadır. Kullandığımız cihaz bu standartlara uygun ve her ölçüm öncesi standardın belirttiği gibi doğrulaması yapılarak kullanılmaktadır.