Sıvı Penetrant NDT Muayenesi

Sıvı Penetrant NDT Muayenesi

Tahribatsız muayene; malzemelerin fiziki yapısını ve kullanılabilirliğini bozmadan içyapısında ve yüzeyinde bulunan süreksizliklerin tespit edilmesidir. Tahribatsız muayene yöntemleri ile malzemelerde imalat esnasında veya belli bir süre kullandıktan sonra olusabilecek çatlaklar, döküm ve kaynak islemleri sonucu içyapıda veya yüzeyde olusan gözenekler, korozyon nedenli kesit azalması vb. hataların tespiti gerçeklestirilebilir. Bu islemlerde, malzemelerden herhangi bir numune alma ihtiyacı yoktur. Testler doğrudan is parçası üzerinde yapılabilir. Uygulanacak yöntem, incelenen malzemenin cinsine ve aranan hata türüne göre belirlenir. Tahribatsız muayene yöntemleri su sekilde sıralanabilir: • Göz ile Muayene Yöntemi • Sıvı Penetrant Yöntemi • Manyetik Partikül Yöntemi • Ultrasonik Muayene Yöntemi • Girdap Akımları (Eddy Current) Yöntemi • Radyografi Yöntemi

Penetrant yöntemi, malzeme yüzeyinde bulunan çatlak, katlanma, damar, gözenek ve ergime eksikliği gibi süreksizliklerin tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem asırı derecede gözenek içermeyen metalik malzemeler ve muayene ortamı ile kimyasal reaksiyona girmeyen metalik olmayan malzemelere uygulanabilir.

Bu yöntemde, ilk olarak test edilecek parçanın yüzeyinin kimyasal olarak temizlenip yağ, kir vb. yabancı maddelerden arındırılması gerekir. Malzeme yüzeyine yüksek yüzey ıslatma özellikli sıvı (penetrant) uygulanır ve yüzeye açılan hatalara sızması için belli bir süre verilir.

Fazla sıvı parçanın yüzeyinden temizlenir. Hapsolmus sıvıyı hatadan çıkarmak ve görülebileceği yüzeye yaymak için gelistirici (developer) yüzeye uygulanır. Kullanılan penetrantın türüne göre görünür ısık altında veya UV ısık altında test parçası kontrol edilir.

 

 

NDT HİZMETİ VERDİĞİMİZ SEKTÖRLER

·         ENERJİ SANTRALLERİ

·         RAFİNERİLER

·         PETRO KİMYA TESİSLERİ

·         ÇİMENTO FABRİKALARI

·         BORU HATLARI

·         KÖPRÜLER

·         ÇELİK KONSTÜKSİYONLAR

·         GAZ DOLUM TESİSLERİ